Přeskočit na hlavní obsah

Cizrnový vegan burger



Burgery mám opravdu hodně ráda! Jelikož maso není úplně můj kamarád, dávám přednost těm vegetariánským či veganským. Na rozdíl od těch masových nejsou tak těžké a i přesto, že vás zasytí, necítíte se po nich jako koule a nepotřebujete si dát minimálně dvouhodinovou siestu, abyste byli schopni dalších aktivit. Tenhle recept jsem promýšlela opravdu dlouho. Poctivě jsem ochutnávala nejrůznější burgery, abych zjistila, která kombinace je ta nejlepší. Nakonec jsem došla k závěru, že jen jedna jediná kombinace neexistuje. U výroby veganských burgrů můžete být natolik kreativní, že rozhodně neskončíte u jedné verze. Já vám představuji recept na burger z cizrny, který určitě stojí za vyzkoušení! U nás se po nich jen zaprášilo. Tak s chutí do toho! :)

Na 5 burgerů budete potřebovat:

Na bulky:

250 g hladké mouky
20 g droždí
1,5 lžičky cukru krystal
2 lžičky soli
15 ml oleje
150 ml vlažné vody

černý seznam
trochu rostlinného mléka

Na burgery:

350 g cizrny z plechovky
1/2 červené cibule
2 lžíce hladké mouky
2 lžíce aquafaby (nálevu z cizrny)
1 lžíce olivového oleje
2 stroužky česneku
2 hrsti hladkolisté petržele
1 lžička mletého sušeného koriandru
1 lžička drceného kmínu
1/2 lžičky soli
čerstvě mletý pepř a chilli

Na omáčku:

2 lžíce aquafaby (nálevu z cizrny)
100 ml řepkového oleje
1 lžíce citronové šťávy
1 lžíce hořčice
1 lžíce kečupu
1/2 lžíce vinného octa
1/2 červené cibule
1 menší nakládaná okurka

Na cibulku:

1 červená cibule
1-2 lžíce javorového sirupu
špetka soli

Na dozdobení:

Rajčata
Salát (použila jsem směs rukoly a mangoldu)

Nejprve začneme přípravou housek/bulek. Odvážíme mouku, přidáme k ní sůl a prosejeme ji. V menší mističce rozdrolíme droždí s cukrem a přimícháme ještě 1/2 lžíce vlažné vody. Takto připravenou tekutou složku nalijeme k mouce. Vlažnou vodu smícháme s olejem a přilijeme ke zbytku ingrediencí. Nyní vypracujeme v těsto. Já používám robota, ale ručně to zvládnete taky, jen to zabere trochu víc času. Hotové těsto je trochu lepivé, ale to nevadí. Takto připravené ho přikryjeme utěrkou a necháme ho asi hodinu kynout na nějakém teplejším místě. Nakynuté těsto ještě lehce propracujeme na pomoučeném válu a rozdělíme ho na jednotlivé bochánky. Z nich se snažíme vytvořit něco jako měšce, Tak se nám ze shora vytvoří krásný hladký povrch. Takto připravené bulky necháme ještě asi půl hodiny kynout. Před tímto kynutím je dobré si předehřát troubu na 200 stupňů. Nakynuté bulky potřeme rostlinným mlékem s trochou oleje a posypeme sezamem. Dáme do trouby a pečeme max. 10 minut. Vzhledem k tomu, že je nepotíráme vajíčkem, vypadají světlejší, ale nebojte, opravdu jsou po deseti minutách hotové. Poté, co bulky vyndáme z trouby je přikryjeme klidně 3 vrstvami utěrek, aby zůstaly krásně měkké.










Teď se vrhneme na přípravu cizrnových burgerů. Cizrnu slijeme, ale nálev rozhodně nevyléváme!!! Cizrnu rozmačkáme. Já používám vidličku. Chvilku to sice zabere, ale je potřeba neudělat z ní kaši, a proto to raději dělám ručně než v mixéru. Samozřejmě můžete využít funkci pulzování, ale stačí málo a cizrna už je moc najemno. K takto připravené cizrně přidejte veškeré koření, prolisovaný česnek, najemno nakrájenou cibulku, petržel, a také olej, mouku a aquafabu. Celou směs promíchejte a vytvořte z ní jednotlivé placky.




Na omáčku je nejdříve potřeba si vytvořit veganskou majonézu. Na tu budeme právě potřebovat vodu/nálev z cizrny tzv. aquafabu. Do vyšší nádoby nalijeme již zmiňovanou cizrnovou vodu, olej, citronovou šťávu a hořčici. Pomocí tyčového mixéru směs vyšleháme a vznikne majonéza. Do ní přimícháme kečup, ocet, najemno nakrájenou cibulku a okurku a můžeme přidat i nasekanou petrželku. Hotovou omáčku dáme do lednice.


Nyní si nakrájíme červenou cibuli na kolečka. Na pánvi rozpálíme trochu oleje a přidáme cibulku. Po chvilce ji zalijeme javorovým sirupem. Necháme ji lehce změknout, bude to trvat přibližně 4 až 5 minut.



Cizrnové placky můžeme připravit dvojím způsobem. Můžeme je upéct v troubě nebo je osmažit na pánvi. Já udělala polovinu v troubě a druhou na pánvi a obě varianty byly dobré. Záleží to na vašich preferencích.

Tak a teď už jen zbývá burgery zkompletovat. Bulky rozkrojíme a opečeme je na pánvi. Spodní část namažeme omáčkou a na ni poklademe salát a nakrájené rajče. Na něj položíme cizrnovou placku, na kterou dáme změklou cibulku. Druhou část bulky potřeme opět trochou omáčky a přiklopíme ji na burger. A je hotovo! Přeji vám dobrou chuť.















Komentáře

Author

Populární příspěvky z tohoto blogu

Kokosová panna cotta s jahodami

Veganskou panna cottu jsem chtěla vyzkoušet už vážně dlouho! No a vzhledem k tomu, že jsem měla spoustu čerstvých domácích jahod a nechtělo se mi něco péct, přišla na řadu právě panna cotta. Ještě než vám ale představím celý recept, musím vám napsat příběh jahod, ze kterých jsem ji dělala. Babička totiž odjela na chalupu, a tak jsem kromě zalévání kytek dostala za úkol otrhat všechny jahody, co jí rostou na záhonku. No nezní to nijak složitě a zvládla jsem to celkem rychle, ale to bych to nebyla já, aby se něco nezvrtlo. Poté, co jsem sesbírala všechny jahody a dala je do krabičky, jsem rychle zamkla byt a pospíchala domů. Jako vždycky jsem měla kabelku a ještě další triliardu tašek, dvoje klíče v jedné ruce a v druhé ruce krabičku s jahodami. Takže když jsem přišla k autu, nenapadlo mě nic lepšího, než si jahody odložit na střechu, abych zvládla odemknout. No asi už je vám jasné, co následovalo! Na jahody jsem samozřejmě zapomněla, nastartovala jsem a v klidu odjela. Projela jsem

Bezlepkové zázvorky

Konečně mám zase trochu času! Poslední týdny byly opravdu nabité, a tak jsem blog a celkově vaření docela zanedbávala. Dělala jsem totiž autoškolu, do toho jsme měli spoustu věcí ve škole a navíc je období Vánoc, takže spoustu vánočních koncertů. Teď už jsem na tom o něco lépe. Tyhle zázvorky jsem sice pekla už o víkendu a recept přidávám až teď. Každopádně ale ještě pár dní (přesněji 11) do Vánoc zbývá, a tak máte ještě malinko času je vyzkoušet. A kdyby ne, tak není nikde dáno, že cukroví se smí jíst jen o Vánocích. :D Budeme potřebovat: 150 g pohankové mouky 50 g čirokové mouky 60 g kokosové ramy 3-4 lžíce medu (část můžete nahradit javorovým sirupem) 5 cm zázvoru 2 lžičky prášku do pečiva citronová kůra špetka skořice špetka kurkumy Postup: Mouky prosejeme a smícháme s práškem do pečiva. Poté přidáme ztuhlou ramu, med a nastrouhaný zázvor. Přidáme také koření (kurkumu a skořici) a nezapomeneme ani na nastrouhanou citronovou kůru. Vypracujeme v těsto. Pokud by se

Veganský krtkův dort

Konečně se naskytla příležitost znovu upéct krtkův dort, nafotit ho a nahrát recept na blog. Krtkův dort zbožňuju už odmalička a žádná moje dětská oslava se bez něj neobešla. Pak jsem na něj ale na nějaký čas úplně zapomněla a až když jsem dostala nápad na jeho veganskou verzi, jsem si zase uvědomila, jak vynikající dezert to je. Zatím pokaždé když jsem ho pekla, sklidil úspěch i přesto, že je těsto ze špaldové mouky a krém z kokosového mléka. Dokud jsem to neřekla, nikdo to nepoznal. Budu moc ráda, když recept vyzkoušíte a snad vám zachutná stejně tak jako mně. Budete potřebovat: Na korpus: 240 g hladké špaldové mouky 2-3 lžičky prášku do pečiva 20 g kvalitního kakaa 6 lžic třtinového cukru špetku soli 70 ml rostlinného oleje 300 ml rostlinného mléka Na krém: 1 banán 1 plechovka kokosového mléka (pouze ztuhlou část - je třebat ho nechat ztuhnout, nejlépe přes noc, v lednici) 20 g hořké čokolády 2-3 banány Postup: Nejdříve si připravíme korpus. Mouku proseje